گروه هنری ویسپتاش

آشنایی با رزین پلی استر

رزین پلی استر چیست؟ تا پایان مقاله با ما بمانید تا اطلاعات جامع در این باره بدست بیاورید. از جمله موادی که  امروزه استفاده از آن در حوزه دکوراسیون رایج شده است رزین پلی استر است. . استفاده از پلیمرها در گروه شغلی دکوراسیون بسیار پرکاربرد است مانند پلی اورتان که برای تولید کابینت پلی اورتان به کار میرود و یابرخی پلیمرها که در تولید کابینت های پولیشی استفاده میشود، رزین پلی استر نیز در حوزه های مختلف به کار میرود مانند تولید کف پوش و پارتیشن و…  اگر بخواهیم به طورخلاصه رزین پلی استر را معرفی کنیم رزین پلی استر یک ماده مصنوعی است که از طریق واکنش بین اسیدهای آلی و الکل ها تولید می شود. این  ماده می تواند اشکال مختلفی از جمله مایع، ژل و … داشته باشد و دارای خواص مختلفی است که آن را به یک ماده مفید در بسیاری از صنایع تبدیل می کند. معماران، سازندگان، مهندسان و طراحان همگی از وزن سبک و مقاومت ضد آب رزین پلی استر در کاربردهای مختلف  مانند رنگ کاری کابینت ، مجسمه سازی و.. بهره می برند  در این مقاله همراه با متخصصین رنگ از گروه هنری ویسپتاش، به سوالات رایج درباره رزین پلی استر پاسخ می دهیم.

مقاومت رزین پلی استر چگونه است؟

رزین پلی استر در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاومت خوبی دارد و برای جلوگیری از تغییر رنگ، زرد شدن یا خراب شدن توسط نور خورشید نیازی به محافظت بالایی ندارد. پس از خشک شدن، رزین پلی استر در مقابل نفوذ آب مقاوم خوبی دارد. از رزین پلی استر برای رنگ کاری چوب و یا دیگر سازه های چوبی نیز استفاده  می کنند که در مقابل رنگهای پولیشی مقاومت کم تری دارد.

آیا رزین پلی استر به اندازه اپوکسی مقاومت دارد؟

در ابتدا برای مقایسه این دو نوع، رزین اپوکسی نسبت به رزین های پلی استر اتصال بسیار قوی تری دارد. رزین اپوکسی برای اغلب تعمیرات فایبرگلاس که از ژلکوت به عنوان لایه پایانی استفاده نمی کنند گزینه ایده آل است. دلیل این کار نیز این است که اپوکسی در لایه های نازک به خوبی عمل می کند. پلی استر در لایه های نازک نتیجه جالبی ندارد.

آیا می توانید روی رزین پلی استر را رنگ کنید؟

بله می توانید روی پلی استر را رنگ کنید. بهتر است قبل از رنگ آمیزی از پرایمر استفاده کنید.

کاربردهای جالب رزین پلی استر

رزین پلی استر اغلب برای چسباندن فایبرگلاس در داخل بسیاری از وسایلی که داخلشان خیس میشود از جمله ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی استفاده می شود. برخلاف ارتباط با مدل های اقتصادی، روکش های فایبرگلاس و رزین نسبت به فضای داخلی فولاد ضد زنگ مزیتهای بسیاری دارند زیرا زنگ نمی زنند. همان استحکام سبک وزنی که رزین پلی استر را در بسیاری از کاربردهای دیگر محبوب کرده است، آن را برای ساخت وسایل دکوراتیو نیز مفید می کند. همچنین دارای ویژگی های لازم ضد آب بودن، مقاوم در برابر آب و هوا و کم هزینه بودن تعمیرات است.

گروه هنری هنری ویسپتاش در زمینه طراحی کابینت، ساخت کابینت، رنگ کاری کابینت پولیشی، رنگ کاری درب ضد سرقت و ساخت و رنگ کاری انواع محصولات دکوراتیو فعالیت می کند. برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید.

 

سوالات رایج درباره رزین پلی استر

رزین پلی استر چیست؟

رزین پلی استر نوعی رزین مصنوعی است که در پایان واکنش اسیدهای آلی دو عاملی با الکل های چند عاملی تشکیل می شود.شکل فیزیکی این رزین در ابتدا مایع است که با افزودن هاردنر یا سخت کننده به شکل ژله در می آید و بعد از گذشت چند ساعت تا چند روز شکل قالب را به خود میگیرد.

چه دمایی برای نگهداری رزین پلی استر مناسب است؟

 برای اطمینان از حداکثر پایداری و حفظ خواص رزین، رزین ها باید در ظروف در بسته در دمای کمتر از 24 درجه سانتیگراد / 75 درجه فارنهایت و دور از منابع اشتعال حرارتی و نور خورشید نگهداری شوند. رزین باید قبل از استفاده حداقل به دمای 18 درجه سانتیگراد/65 درجه فارنهایت برسد تا از پخت  مناسب اطمینان حاصل شود.

تفاوت اصلی رزین پلی استر و رزین اپوکسی در چیست؟

هر دوی این رزین ها مصنوعی و حاصل فرآیند شیمیایی هستند اما مقاومت رزین اپوکسی بیشتر است و همچنین کاربرد اپوکسی در زمینه ساخت وسایل تزیینی یا دکوری که نیاز به مقاومت بیستر دربرابر ضربه دارند از رزین پلی استر بیشتر است همچننی رزین اپوکسی قیمت بیشتری دارد.

اقدامات احتیاطی ایمنی

همانطو رکه می دانید رزین پلی استر یک ماده شیمیایی  است و در هنگام کار با این ماده از ماسک و دستکش استفاده کنید تا  سیستم تنفسی و پوست شما آسیب نبیند بهتر است محل کارتان تهویه مناسبی داشته باشد تا در دراز مدت دچار مشکلات سلامتی نشوید

Leave a comment