گروه هنری ویسپتاش

همه چیز درباره سنباده

در این مقاله به‌ همراه متخصصین گروه هنری ویسپتاش درباره انواع سنباده تحقیق می‌کنیم. سوالی که اکثرا با آن مواجه هستیم این است که آيا سنباده چوب با آهن یا رنگ کاری کابینت  فرق دارد؟ انواع سنباده چیست؟ شماره بندی سنباده چگونه است و اثری که می‌گذارد در چه حد است. تا پایان مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتر درباره انواع سنباده و کاربرد آن بدست بیاورید.

سنباده چیست?

سنباده ها یک ابزار کاربردی  هستند که از دانه  هایی  که خاصیت سایندگی دارد تشکیل شده است که توسط چسبی محکم ومخصوص به سطح کاغذ، پارچه یا مقوا متصل هستند‌.  نکته قابل توجه این است که برای اینکه سنباده به خوبی عمل کند سختی سطح سنباده باید از سطح مورد نظر بیشترباشد.

چهار متریال اصلی سنباده

چهار نوع اصلی سنگ سنباده وجود دارد: اکسید آلومینیوم، گارنت، کاربید سیلیکون و سرامیک. اکسید آلومینیوم نسبت به سایر دوام بیشتری دارد زیرا دارای خاصیت خود تجدید شوندگی است و خیلی ظریف تر است، به راحتی خرد می شود و لبه های نرم جدیدی ایجاد می کند. گارنت سریع ترین سایش را دارد و صاف ترین سطح را تولید می کند. کاربید سیلیکون برای سنباده زدن مواد سخت تر مانند فلزات و پلاستیک ایده آل است. مورد پایانی، سرامیک، گران ترین و زبرترین سطح را دارد، برای شکل دادن به چوب استفاده می شود.

سنباده

در سنباده لبه های ساینده بر روی مواد پشتیبان مانند کاغذ کرافت با یک عامل اتصال چسبانده می شوند. درجات مختلف کاغذ سنباده نشان دهنده تفاوت در کیفیت مواد ساینده، مواد پشتیبان و عوامل اتصال دهنده است. کاغذ سنباده صنعتی از مواد با کیفیت بالاتری نسبت به درجه تجاری استفاده می کند، اما فقط در فروشگاه های خاص موجود است. علاوه بر این، کاغذ سنباده با اندازه ذرات ساینده آن یا تعداد ذرات تیز در هر اینچ مربع سنباده اندازه گیری می شود. هرچه اندازه ذرات ساینده بزرگتر باشد، لبه های بیشتری وجود دارد. همچنین  چگالی ذرات تیز نیز مهم است.  شما باید شماره سنباده را بسته به کار خاصی که می خواهید انجام دهید انتخاب کنید.به عنوان مثال برای سنباده زدن و صیقلی کردن سطوح سخت و زبرتر، به کاغذ سنباده درشت با شماره 40 تا 60 نیاز دارید. برای صاف کردن سطوح و از بین بردن عیوب کوچک، کاغذ سنباده 80 تا 120 را انتخاب کنید. برای صاف کردن بیشتر سطوح و صیقلی کردن، از یک سنباده بسیار ریز که توانایی صیقلی کردن بیشتر را دارد استفاده کنید، مانند شماره های 360 تا 600 استفاده کنید.  در برخی مواقع لازم است ‌که شما لایه لایه و مرحله ای کار کنید و برای صاف کردن یک سطح از شماره های پایین شروع کنید و در مرحله بعد که سطح صاف تر شده از یک شماره بالاتر و نرم تر استفاده کنید. درجه زبری سنباده معمولا با دو استاندارد ویژه FEPA و CMAI  تعیین میشود.

کاربرد سنباده در صنایع مختلفی رایج است. به عنوان مثال در رنگ کاری کابینت، رنگ کاری ماشین، رنگ کاری چوب و آماده سازی سطح قبل از رنگ کردن کابینت پلی اورتان و کابینت پولیشی و.. کاربرد دارد.

سوالات رایج درباره سنباده

شماره بندی مختلف کاغذ سنباده چیست؟

گریت های مختلفی از 60 تا 7000 موجود است. رایج ترین آنها شامل شماره 60-80 (درشت)، سنباده با شماره 100-150 (متوسط)، سنباده با شماره 180-220 (ریز) و شماره 320 (فوق العاده ریز) است. همچنین انواع مختلفی از کاغذ سنباده مانند آلومینا سرامیکی، کاربید سیلیکون و اکسید آلومینیوم وجود دارد.

سنباده 220 برای چه مواردی استفاده می شود؟


 اگر به دنبال سنباده زدن سطحی در بین لایه های رنگ هستید، کاغذ سنباده 220 را انتخاب کنید

سنباده 400 برای چه استفاده می شود؟


 کاغذ سنباده 400 بسیار ریز است، بنابراین معمولاً فقط برای سنباده نهایی  یا کار با چوب استفاده می شود.

سنباده 2000 برای چه استفاده می شود؟

هر گونه کاغذ سنباده بالاتر از شماره 400 فقط برای دقت بیشتر در صاف کردن سطوح و  یا صیقل دادن سطح های دارای خط و خش استفاده می شود

سنباده با شماره 20 هم هست؟


 سنباده 20  فوق درشت است و بیشتر فقط در پروژه های سنباده صنعتی استفاده می شود. این نوع برای اولین مرحله از بین بردن رنگ یا لاک قدیمی  مناسب است.

سنباده خیس چیست؟


سنباده خیس در  فرآیند سنباده زدنی استفاده می شود که از آب یا مایع دیگری به عنوان روان کننده برای شستن ذرات ساینده استفاده میشود. بدون مایع، کاغذ سنباده می تواند باعث ایجاد خراش هایی شود که سطح را خراب کند.

سنباده مرطوب برای چه مواردی استفاده می شود؟

سنباده مرطوب به جلوگیری از خراشیدگی سطح کمک می کند و برای ایجاد یک سطح صاف و یکنواخت پس از سنباده خشک استفاده می شود. سنباده مرطوب یک فرآیند سنباده زدن است که از آب یا مایع دیگری برای خیس کردن سنباده  استفاده میشود.

آیا استفاده از سنباده مرطوب لازم است؟

سنباده خشک و مرطوب هر دو به صاف کردن سطح یک جسم کمک می کنند، با توجه به سطحی که قصد دارید روی آن کار کنید نوع سنباده را مشخص کنید. در بیشتر موارد لازم است از هر دو استفاده کنید. سنباده خیس می تواند سطح صاف و صیقلی ایجاد کند که معمولا در پایان کار یک گزینه عالی است. برای اینکه بتوانید درست ترین  نوع سنباده را براساس کارتان انتخاب کنید می توانید از متخصصین رنگ کاری  مشاوره بگیرید.

مهم ترین نکات ایمنی برای  کار با سنباده چیست؟

 بهتر است قبل از شروع هرکاری نکات ایمنی را بدانید. برای کار کردن با سنباده همیشه لباس های محافظ مانند عینک و دستکش بپوشید و از ماسک برای محافظت در مقابل گرد و غبار و محافظت از استنشاق ذرات استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که کارگاه تان تهویه مناسب  داشته  باشد و به یاد داشته باشید که کار با سنباده مرطوب می تواند باعث ایجاد لغزندگی کف کارگاه شود چون  حین کار از آب استفاده می کنید ممکن است کف کارگاه خیس شود وسطح لغزنده ایجادشود ، بنابراین حتما کفش های مناسب این شرایط را استفاده کنید.

آیا سنباده خیس برای چوب نیز کاربرد دارد؟

 

 بله،از سنباده مرطوب برای ایجاد سطح صاف و یک دست به چوب استفاده می شود. باید کاغذ سنباده مرطوب را تهیه کنید و قبل از استفاده بگذارید مدتی خیس بخورد.

Leave a comment